MEZOPOTAMYA GÜNEŞİ MARDİN BULGURU POLONYA PAZARINDA

MEZOPOTAMYA GÜNEŞİ MARDİN BULGURU POLONYA PAZARINDA

Highslide JS

Kızıltepe Ticaret Borsası’nın uygulayıcı kuruluş olduğu, Ticaret Bakanlığı tarafından desteklenen Coğrafi İşaretli Mardin Bulgur üretimi gerçekleştiren yedi bulgur üreticisi firmanın katılım gösterdiği 19UR-GE056 Kodlu Mezopotamya Güneşi Yeni Pazarlara açılıyor Projesi kapsamında ilk yurtdışı çalışma ziyareti 1 -  4 Kasım 2022 tarihleri arasında Polonya’nın başkenti Varşova’ya gerçekleştirildi.

Yurtdışı Çalışma ziyaretine Borsa Meclis Üyesi ve aynı zamanda Mardin Bulgur Sanayicileri Derneği Başkanı Faysal Sun, Mardin Sanayi ve Teknoloji İl Müdürü Yılmaz Altındağ, Genel Sekreter Abdulkadir Şahin, Genel Sekreter Yardımcısı Metin Sert, URGE Proje Koordinatörü Mehmet Uncu ve Bulgur Sanayicisi borsa üyesi firmalarımız katıldı.

Polonya 38 Milyon nüfusu, Avrupa’da köprü vazifesi görmesi ve hızlı gelişen ekonomisi ile büyük potansiyel taşıyan ülkenin ziyareti hızla artan bulgur talebine yönelik yeni Pazar kanalları oluşturmaktır.

Programın birinci gününde Varşova Büyükelçiliği ziyaret edilerek, Büyükelçimiz Cengiz Kamil Fırat ile görüşüldü. Varşova Ticaret Müşavirimiz ile görüşmeler yapılarak Polonya pazarı ticari potansiyeli hakkında bilgiler alındı.  Sonrasında Polonya Ticaret Odası ziyaret edilerek, Yönetim Kurulu Üyesi ve Polonya-Türkiye İş Konseyi Başkanı Jerzy Drozdz ve heyeti ile toplantı yapıldı. Akşam yemeğinde potansiyel alıcılarla yüz yüze toplantı gerçekleştirildi.  Programın ikinci gününde Polonyalı gıda yatırımcıları ve Ur-Ge katılımcıları arasında B2B toplantı gerçekleştirildi. B2B toplantı sonrasında görüşülen yatırımcıların alanları ziyaret edildi. Programın üçüncü günü Polonya’daki lojistik altyapısı ve gıda toptancılarına ziyaret gerçekleştirildi.

Gerçekleştirilen ziyaret sonrasında potansiyel alıcılarla görüşülmüş coğrafi İşaretli Mardin Bulgurunun yurt dışına yeni pazarlara açılması sağlanarak stratejik bir ürün olan Mardin bulgurunun katma değerinin arttırılması planlanmaktadır.


Tarih : 4.11.2022 / Yer : POLONYA
Hit : 99