BORSAMIZ, TOBB DÜZENLENEN YEŞİL DÖNÜŞÜM EĞİTİMİNE KATILDI.

BORSAMIZ, TOBB DÜZENLENEN YEŞİL DÖNÜŞÜM EĞİTİMİNE KATILDI.

Highslide JS

TOBB ev sahipliğinde, Oda/Borsaların yeşil dönüşüm sürecine uyumlaştırmak ve farkındalık yaratma amacıyla düzenlenen eğitimler devam ediyor. Bu kapsamda gerçekleştirilen son eğitim TOBB İkiz Kuleler’de Konferans Salonunda gerçekleştirildi.​Anılan Eğitime Genel Sekreterimiz Abdulkadir Şahin katıldı.

Toplantı açılışında konuşan Sektörler ve Girişimcilik Daire Başkanı A. Saygın Baban; dünyanın ve ülkemizin Avrupa Yeşil Mutabakatı süreciyle birlikte yeni bir döneme başladığını ifade etti. Sınırda Karbon Düzenlemesi Mekanizması (SKDM) pilot uygulamasının emisyon raporlaması yükümlülüğüyle birlikte 1 Ekim itibarıyla başladığını hatırlatan Baban; mevzuata uyum sağlayamayan, üretim süreçlerini değiştiremeyen sektörlerin Avrupa Birliğine yaptığı ihracatın sekteye uğrayacağını belirtti. Sektörler ve Girişimcilik Daire Başkanı; Oda/Borsa ve firmaları bilgilendirmek amacıyla TOBB olarak İklim ve Çevre Portalının (https://iklim.tobb.org.tr) hayata geçirildiğinden bahsetti.

Toplantıda, Ticaret Bakanlığı Uluslararası Anlaşmalar ve AB Genel Müdürlüğü AB Tek Pazar ve Yeşil Mutabakatı Dairesi Başkanı Gülizar Yavaş tarafından Avrupa Yeşil Mutabakatı süreci hakkında bilgilendirme sunumu gerçekleştirildi. SKDM konusunda devam eden süreç hakkında da bilgilendirmelerde bulunan Yavaş, sürecin tüm sektörleri ilgilendirdiğini ve bu dönüşümün kaçınılmaz olduğunu ifade etti.

Toplantıya İklim Değişikliği Başkanlığını temsilen katılan Karbon Fiyatlandırma Dairesi Başkanı Eyüp Kaan Moralı, hazırlıkları devam eden İkim Kanunu çalışmalarından bahsetti. Moralı ayrıca, ülkemizde kurulma hazırlıkları devam eden Emisyon Ticaret Sisteminin (ETS) yapısını anlattı.

Kamu Gözetimi, Muhasebe ve Denetim Standartları Kurumu’ndan Uzman Sevgi Kılıç Er, firmaların sürdürülebilirlik raporlaması hazırlarken dikkat etmesi gerekenler ve kurumun bu alandaki faaliyetleri hakkında bilgilendirmede bulunarak katılımcıların sorularını yanıtladı.

Öğleden sonraki oturumların ilk kısmında ise çeşitli Odalar tarafından Yeşil Mutabakat sürecindeki iyi uygulama örnekleri paylaşıldı.

Ayrıca; Şişecam, Socar ve Nuh Çimento firmaları tarafından tecrübe paylaşımları katılımcılarla aktarılarak toplantı son buldu.

 


Tarih : 25.10.2023 / Yer : TOBB
Hit : 89