ÜRÜN PİYASASI ARACI KURUMLARI (ÜPAK) İSTİŞARE TOPLANTISI GERÇEKLEŞTİRİLDİ

ÜRÜN PİYASASI ARACI KURUMLARI (ÜPAK) İSTİŞARE TOPLANTISI GERÇEKLEŞTİRİLDİ

Highslide JS

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) merkezinde Türkiye Ürün İhtisas Borsası'nda devreye alınacak aracılık sistemi ve kurulacak olan Ürün Piyasası Aracı Kurumu konusunda Şanlıurfa Ticaret Borsasında İstişare toplantısı yapıldı.

Şanlıurfa Ticaret Borsası Ev sahipliğinden düzenlenen toplantıya Yönetim Kurulu Başkanımız Mehmet Şahin ve Genel Sekreter Yardımcısı Metin Sert katıldı.

Anılan İstişare toplantısına Şanlıurfa Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Kaya, Diyarbakır  Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı Engin Yeşil , Batman Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı Arif Güneş ve Kızıltepe Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanımız Mehmet Şahin katılımı ile gerçekleşti.

Yönetim Kurulu Başkanımız Mehmet Şahin  “TÜRİB altyapısını güçlendirecek olan Ürün Piyasası Aracı Kurumunun Türkiye kısmına yapmış olduğumuz ortaklık kapsamında, Bölgesel olarak da kurulması planlanan Bölgesel ÜPAK'ın oluşumunu sağlamak ve planlama konusunda İstişare yapıldı. Türkiye Ürün İhtisas Borsası'nda Aracılık Faaliyetleri ile Aracıların Gözetimi ve Denetimi hakkındaki yönetmeliğin 5. maddesine istinaden kurulacak Ürün Piyasası Aracı Kurumu'na (ÜPAK) Kızıltepe Ticaret Borsası olarak ortak olunması kararı Meclisimizce alınmıştır. Merkezi ÜPAK'ın kurulması akabinde ise altı bölgede oluşturulması planlanan söz konusu aracı kurumlardan birinin Kızıltepe İlçemizde temsilciliğinin açılması yönünde istişare ve çalışmalar hakkında istişarede bulundu.

Ülke tarımının geleceği olan Türkiye Ürün İhtisas Borsası fiziki yer değiştirme gerekmeksizin, elektronik ortamda ve tek bir platformda ürün ticaretinin yapılmasını mümkün kılmakta. Ülkemiz tarım ürünleri piyasası için devrim niteliğinde bir sistem olan Türkiye Ürün İhtisas Borsası ile daha rekabetçi tarım ürünleri piyasasının oluşması, lisanslı depolarda depolanan ürünlere yönelik daha sağlıklı fiyat oluşumlarının sağlanması ve fiyat dalgalanmalarının en aza indirilmesi sağlanmaktadır. Kızıltepe Ticaret Borsamız Acentelik hizmeti verdiği TÜRİB üreticimizin ürünlerinin gerçek değerini bulmasını sağlamakta ve ülkemiz ekonomisinin büyümesine destek olmaktadır. Daha modern bir tarım piyasası yolunda Türkiye Ürün İhtisas Borsası Aracılık Sistemi İstişare Toplantısı’nı gerçekleştirdik. Önümüzdeki dönemde faaliyete geçecek olan Ürün Piyasası Aracı Kurumu, Merkez ÜPAK ve Bölgesel ÜPAK’lar konusunda istişarelerde bulunduk. Bölgesel olarak da kurulması planlanan Bölgesel ÜPAK'ın Bölgemize inşallah kazandıracağız” dedi.


Tarih : 20.01.2024 / Yer : ŞANLIURFA TİCARET BORSASI
Hit : 129