MARDİN’DE ‘9. MAGROTEX'23 FUARIMIZ AÇILDI

MARDİN’DE ‘9. MAGROTEX'23 FUARIMIZ AÇILDI

Highslide JS

Mardin Valiliği, Organize Sanayi Bölgesi, Kızıltepe Ticaret Borsası öncülüğünde düzenlenen ve Ticaret Bakanlığı, KOSGEB, GAİB ve birçok kurum ve kuruluş tarafından desteklenen ‘MAGROTEX’23 Uluslararası Mardin Tarım Ekipmanları Gıda ve Hayvancılık Fuarı’, kapılarını ziyaretçilere açtı.

Açılış Törenine Mardin Valimiz ve Mardin Büyükşehir Belediye Başkan V. Tuncay Akkoyun, İl Jandarma Komutanı Tuğgeneral İdris Tataroğlu, İl Emniyet Müdürü Cebrail Buğday, Vali Yardımcısı Osman Çelikkol, Kızıltepe Kaymakamı Abdullah Şahin, Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Fatih Eroğlu, Kızıltepe Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanımız Mehmet Şahin , STK ve destek veren kurumların temsilcileri ile çiftçiler katıldı.

Açılış Töreni Konuşmasında Mardin Valimiz ve Mardin Büyükşehir Belediye Başkan V.
 Sayın Tuncay Akkoyun;
fuarın hayırlı ve uğurlu olmasını dileyerek, “Dünya nüfusunun hızla arttığı günümüzde, beslenmenin önemi daha da artmaktadır. Tarım, hayvancılık ve gıda, insanlık tarihi boyunca olduğu gibi günümüzde de su, enerji ve teknolojiyle beraber stratejik ehemmiyetini devam ettirmektedir. Gıda tedarikinde ülkemiz ve bölgemiz için ürün kalitesi, yüksek verim ve satış istikrarı sağlanmasında önemli rol oynamaktadır. Mardin’imiz, ilk çağlardan beri bereketli hilal olarak adlandırılan Mezopotamya Ovasına sahiptir. Bu verimli topraklarda devletimiz birçok yatırımı, projeyi hayata geçirmiş ve Mardinli hemşerilerimizin hizmetine sunmuştur. Bu fuarlarla çiftçilerimiz son teknolojiyi verimli Mezopotamya topraklarında kullanmakta, üretimde verim sağlanmakta ve aynı şekilde yetiştiricilerimiz son teknolojik gelişmeler ile ürün kaybının önüne geçmektedir” dedi.

Kızıltepe Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanımız Mehmet Şahin Açılış konuşmasında; Türkiye’nin en önemli Mezopotamya Ovasında Mardin ilimizin tarım kentleri arasında yer alan ve birçok üründe ilk sıralarda bulunan Mardin’imiz, üreticileri teknoloji ile buluşturan ‘MAGROTEX’23 Uluslararası Mardin Tarım Ekipmanları Gıda ve Hayvancılık Fuarı açmış bulunmaktayız. Yeni fuar alanın gerçekleşmesi ve kurulmasında zaruret olduğunu belirtmek istiyorum. Bu alanlar bize dar geldiği gibi Mardin’imize de yakışmıyor.
Temennimiz ve Beklentimiz gelecek sene Mardin’imize yakışır Uluslararası bir fuar alanına kavuşmamızdır.

Kızıltepe Borsamızın Girişimcileri sonucu; Mardin Bulguru, Kızıltepe Kırmızı Mercimeği ve Derik’in Halhalı Zeytini Coğrafi İşaret Patenti alınmış ve Mardin Bulgurunu Ürünün tanıtımı için Kızıltepe Ticaret Borsamız URGE Projesi Kapsamında Polonya Varşova Şehrinde Pazarında Mardin Bulgurunu Dış Ülkelerde Tanıtımı yapıyoruz. Çalışmalarımız devam edecektir Hak ettiği değeri bulana kadar ”diyen Başkanımız Mehmet Şahin ve Mardin Valimiz ve Mardin Büyükşehir Belediye Başkan V. Sayın Tuncay Akkoyun birlikte beraberindeki protokol üyeleriyle birlikte fuar alanı ve stantları gezerek firma yetkililerinden ürünleri hakkında bilgiler aldı.

29 Ekim'e kadar ziyaretçileri ağırlayacak olan fuarda firmaların tarım, hayvancılık ve gıda sektörlerindeki son teknolojiler ile ekipmanları tanıtılacak.


Tarih : 25.10.2023 / Yer : MARDİN
Hit : 329