BAŞKAN ŞAHİN MAGROTEX’23 MARDİN TARIM FUAR’INI DEĞERLENDİRDİ

BAŞKAN ŞAHİN MAGROTEX’23 MARDİN TARIM FUAR’INI DEĞERLENDİRDİ

Highslide JS

Başkan Şahin, 25-29 Ekim 2023 tarihler arasında Kızıltepe Ticaret Borsamız Organizasyonu ile düzenlemiş olduğumuz Magrotex’23 Uluslararası Mardin Tarım Fuar’ını ziyaret etti.

Üye firmalarını ziyaret eden ve kendilerine katılımlarından dolayı Firmalara fuara katımlarından dolayı teşekkürlerini sunan Başkan Mehmet Şahin, katılımcıların talep ve beklentilerini dinledi. Ziyaretlerin ardından bir değerlendirmede bulundu. Başkan Şahin açıklamasında ” 9.Uluslararası Mardin Tarım ve Gıda Fuarı'nda, tarım teknolojileri ve ekipmanları, Gıda makinaları, sulama sistemleri, tohumculuk, fidancılık, arıcılık, organik tarım, gübre­leme, ilaçlama gibi alanlarda tarımla ilgili her türlü teknolojik yenilikler ve gelişmeler sergilendi.

Kızıltepe Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanım Mehmet Şahin, Mardin Life Gazetesi Yazı İşleri Müdürü, Mardin Gazeteciler ve Yazarlar Cemiyeti Başkanı Kadir Üründü ile Mardin Ekonomi ve sıcak gelişmeler Özel Röportaj Canlı yayında değerlendirdi.

Fuarda Üye Firmalarımızın  ve Çiftçilerimizi talep ve beklentilerini dinleme fırsatı bulduk, Çiftçilerimiz Fuarda, Tarım sektörü ile ilgili yeni gelişmeleri yakından takip ederek tarım sektöründeki yenilikleri yerinde inceledi. Çiftçilerimiz modern uygulamalar ile tarımsal üretimin nasıl gerçekleştiğini gördü. Konu ile ilgili detaylı bir şekilde bilgi sahibi oldular.

9’ncisini gerçekleştirmekte olduğumuz, bu seneki fuarımızın temel amacı; önce ulusal, sonra uluslararası fuar niteliği kazandırmanın mutluluğunu yaşıyoruz. “Mardin’imiz Bunu Hak ediyor” Fuarımız Mardin’imizin gelişmesine ve Ekonomisine katkı sağlayacağına yürekten inanıyorum.

Mardin’imize yakışır bir fuar alanın olmaması  “Sektörümüz” açısından son derece büyük eksikliğimizdir.

25-29 Ekim 2023 tarihinde Magrotex’23 Uluslararası Mardin Tarım Ekipmanları Gıda ve Hayvancılık Fuar açılışında Mardin’imize yakışır bir fuar alanın olmaması  “Sektörümüz” açısından son derece büyük eksikliğimizdir. Yeni fuar alanın gerçekleşmesi ve kurulmasında zaruret olduğunu Bu alanlar bize dar geldiği gibi Mardin’imize de yakışmadığını dile getirdim.

Saygı Değer Valimiz talebimizi değerlendirir ve İlimize kazandıracak önemli Fuar Alanı ve Kongre Merkezi Projenin Mardin İlimize kazandırır İnşallah.

Tarımsal üretimin girdi maliyetlerindeki artışa vurgu yapan Kızıltepe Ticaret Borsası Başkanı Mehmet Şahin, Çiftçiyi rahatlatmak için mazot, gübre, yem, elektrik, tohum, ilaç gibi girdi maliyetleri makul düzeylere çekilmesi gerekmektedir.

Çiftçimize düşük faizli kredi talebi karşılanmalı ve Elektrik ücretlerinin makul seviyeye çekilmesi lazım ayrıca Un sektöründe Faaliyet sağlayan Sanayicilerimizin talep ve beklentileri önemli, Maalesef Bölgemizde şu anda Sanayici yatırımcının önündeki en büyük engelin yüksek faiz oranları olduğuna işaret ederek,  zamanda yatırımcının önünde adeta bir duvar gibi duran faiz oranlarını aşağıya çekmek zorunda olduklarını Tüm engellere rağmen İnadına Üreten, yatırım yapan, dünya pazarlarına açılan, istihdam sağlayan; vefakârca çalışarak ülkemizin büyümesinde katkısı olan tüm tüccar ve sanayicilerimizi kutluyorum." ifadelerini kulandı.

Magrotex’23 Uluslararası Mardin Tarım Ekipmanları Gıda ve Hayvancılık Fuar’ını  büyük ilgi gösteren Mardin  halkına, diğer illerimizden katılan misafirlerimize ayrı ayrı teşekkür ediyorum” diye konuştu.


Tarih : 26.10.2023 / Yer : MARDİN
Hit : 281