TARIMSAL ÜRETİM PLANLAMASI DİYARBAKIR'DA MASAYA YATIRILDI.

TARIMSAL ÜRETİM PLANLAMASI DİYARBAKIR'DA MASAYA YATIRILDI.

Highslide JS

Planlanan tarımsal üretim planlaması toplantısına Dicle Üniversitesi Rektörü Mehmet Karakoç, , Diyarbakır Tarım ve Orman İl Müdürü Mustafa Ertan Atalar, Tarım ve Orman Bakanlığı Bitkisel Üretim Genel Müdür Yardımcısı Uğur Erdem ve Kızıltepe Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanımız Mehmet Şahin katıldı.

Borsa Başkanımız Mehmet Şahin anılan toplantıda söz alarak; GAP sulama kanallarının gecikmesi tarımsal alanda daralmalara yol açtığını, Tarımda ürün çeşitlendirmesi sorununu, Mısır Destekleme Priminin verilmemesi, Çiftçilere Uygulanan Yüksek Enerji Maliyetli faturalar hakkında sorun ve çözüm önerilerini ve Bölge Tarımı ve Ekonomik durumu, Sorunları ve Çözüm önerileri dile getirdi.

Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından hayata geçirilmesi planlanan tarımsal üretim planlaması toplantısı Diyarbakır’da gerçekleşti. Toplantıya Diyarbakır Valisi Ali İhsan Su 'da katılımıyla gerçekleşti.

Diyarbakır Valisi Ali İhsan Su tarımsal üretim planlaması ile ilgili yapılan bu toplantının kıymetli olduğunu belirterek "Bugün hakikaten ülkemiz ve Diyarbakır ilimiz açısından çok önemli bir toplantıyı gerçekleştiriyoruz.

Dünyamız da küresel ısınmayla beraber çölleşme aşırı yağmur ile hakikaten zor bir dönemden geçiyor. Gıda güvenliği bu küresel ısınma ile önemli bir noktaya çıkıyor. Dünyanın nüfusu artıyor ve artan nüfusun güvenli beslenmesi için mutlaka önemli tedbirler alınması gerek. Tarımsal üretimin planlanması önemlidir. Üretimi arttırmak gerekirken toprak ve su kullanımını da korumamız gerek. Biz su zengini bir ülke değiliz. Verimlilik önemli ve tüm bunlarla beraber arz talep meselesini bilmemiz gerek. Bunları istişare ederek ne yapacağımızı bilmemiz gerek. Bu planlama yapılırken teşviklerinde bu plana göre verilmesi gerek. Bakanlığın çalışması ile güzel bir sonuç alacağız umarım" ifadelerinde bulundu.


Tarih : 18.07.2023 / Yer : DİYARBAKIR
Hit : 333