BAŞKAN ŞAHİN DİKA’NIN DÜZENLEMİŞ OLDUĞU MARDİN PROJELERİ TANITIM TOPLANTISINA KATILDI

BAŞKAN ŞAHİN DİKA’NIN DÜZENLEMİŞ OLDUĞU MARDİN PROJELERİ TANITIM TOPLANTISINA KATILDI

Highslide JS

2018 Yılı Mali Destek Programları olan “Ekonomik Altyapının Geliştirilmesi” ile “Kentsel Altyapının İyileştirilmesi” programları kapsamında Mardin’den başarılı bulunarak destek almaya hak kazanan 12 projenin tanıtımı yapıldı. Dicle Kalkanma Ajansının konferans salonunda gerçekleştirilen programa Mardin Valisi ve Büyükşehir Belediye Başkan V. Mustafa Yaman, Ajans Genel Sekreterimiz Yılmaz Altındağ,Mardin Cumhuriyet Başsavcısı Ahmet Bektaş, Nusaybin Kaymakamı Mehmet Balıkçılar, Savur Kaymakamı Bayram Türker, Derik Kaymakamı Hakan Kafkas, Dargeçit Kaymakamı Rızvan Eroğlu, Ömerli Kaymakamı Mehmet Emin Taşçı ve Kızıltepe Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Şahin katıldı.

Açılış konuşmalarının ardından Mardin’den destek almaya hak kazanmış 12 projenin tanıtım filmi gösterildi. Daha sonra Mardin Valisi ve Büyükşehir Belediyesi Başkan Vekili Mustafa Yaman, Ajans Genel Sekreterimiz Yılmaz Altındağ ve 12 projenin temsilcileri tarafından projeler katılımcıların huzurunda imzalandı.

Dicle Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri Yılmaz Altındağ bölgedeki olumlu gelişmelere destek vermekten mutlu olduklarını ifade ederek; "Ekonomik Altyapının Geliştirilmesi Mali Destek Programı" Bölgenin ticaret ve sanayi alanlarının altyapısının iyileştirilerek rekabetçiliğinin artırılması ve turizm potansiyelinin değerlendirilerek rekabet edebilir düzeye getirilmesini amaçlamaktadır. "Kentsel Altyapının İyileştirilmesi Mali Destek Programı" Bölgemizde Mardin'de Nusaybin, Derik ve Dargeçit ilçeleri ile Şırnak'ta merkez Cizre ,  Silopi  ve İdil  ilçelerinde kentsel üst yapı ve ortak yaşam alanlarının geliştirilerek kent merkezlerinde yaşanabilirlik düzeyinin artırılmasını amaçlamaktadır" dedi.

“Ekonomik Altyapının Geliştirilmesi Mali Destek Programını” değerlendiren Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Şahin, Güneydoğu Anadolu bölgesinde hayata geçecek toplam değeri 40 milyon TL dev yatırımın Bölgemiz  insanı açısından hayati önem arz eden bu projenin Bölgemiz   için sevindirici olduğunu İlimize Bölgemize hayata geçirilmesinde aktif çalışmalarından dolayı Dicle Kalkınma Ajansı ve projeyi bölgemize kazandıran emek veren herkese teşekkür ediyorum” dedi.

Değerlendirme süreci sonunda Mardin’den 12, Batman’dan 7, Siirt’ten 7 ve Şırnak’tan 13 olmak üzere toplam 39 proje destek almaya hak kazandı. Ajansımızın teknik desteği ve ilgili paydaşların katılımıyla geliştirilen bu projeler, yerel ve bölgesel kalkınma açısından önem arz etmektedir.

Mardin’den Destek Almaya Hak Kazanan Projeler

1.            Nusaybin Merkez Lozan Caddesi İyileştirme Projesi 1 Milyon ₺

2.            Mardin İli Kültür Envanteri Projesi 1.3 Milyon ₺

3.            Ömerli Meydanı ve Tarihi Çarşılarını Turizme Kazandırma Projesi 2.4 Milyon ₺

4.            Mardin Organize Sanayi Bölgesi Güvenlik Altyapısının Geliştirilmesi Projesi 1.5 Milyon ₺

5.            Tarihi Savur Çamaşırhanesinin Turizme Kazandırılması Projesi 300 Bin ₺

6.            Midyat Tarihi Çarşılarının Canlandırılması Projesi 2.4 Milyon ₺

7.            Midyat'ta Mesleki Eğitimle İstihdama Katkı Sağlıyoruz Projesi 500 Bin ₺

8.            Mor Yakup Kilisesi Restorasyonu ve Zeynel Abidin Cami Turizm Altyapısının Hazırlanması Projesi 900 Bin ₺

9.            Derik Prof. Dr. Aydın Ayaydın Caddesi Cephe Sağlıklaştırma Projesi 2 Milyon ₺

10.          Nusaybin Belediyesi Spor Kompleksi Projesi 2 Milyon ₺

11.          Dargeçit Rekreasyon Projesi 1.4 Milyon ₺

12.          Engel Tanımayan Yetenekli Sınıflar Projesi 650 Bin ₺


Tarih : 07.11.2018 / Yer : DİKA
Hit : 304