MARDİN ODALARI/BORSALARI KIZILTEPE KAYMAKAMLIĞIYLA PROJELERDE İŞBİRLİĞİNİ MÜZAKERE ETTİ

MARDİN ODALARI/BORSALARI KIZILTEPE KAYMAKAMLIĞIYLA PROJELERDE İŞBİRLİĞİNİ MÜZAKERE ETTİ

Highslide JS

Mardin İli/İlçeleri Odaları/Borsaları, Kızıltepe Kaymakamlığına bir ziyaret gerçekleştirdi.

19 Temmuz 2022’de Kaymakam Hüseyin Çam’a yapılan ziyaretin katılımcıları şöyleydi: Kızıltepe Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Şahin, Genel Sekreteri Abdulkadir Şahin, Genel Sekreter Yardımcısı Metin Sert; Mardin Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Ali Tutaşı, Meclis Başkan Vekili Mehmet Hatip Özer, Genç Girişimciler Kurul Üyesi İbrahim Tutaşı; Kızıltepe Ticaret ve Sanayi Odası (KTSO) Yönetim Kurulu Başkanı Mahmut Dündar, Genel Sekreteri Ahmet Aslan; Nusaybin Ticaret Borsası (NTB) Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Şeyhmus Peker, Genel Sekreteri Abdullah Dal, Akreditasyon Sorumlusu Ercan Çelik; Nusaybin Ticaret ve Sanayi Odası (NTSO) (vekalet); TOBB/TEPAV, Mardin İli/İlçeleri Oda/Borsa Akademik Danışmanı ve Mardin Artuklu Üniversitesi (MAÜ) İİBF İktisat Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Mehmet Behzat Ekinci.

Nezaket amaçlı yapılan ziyarette bölgesel iktisadî sorunlar müzakere edildi ve projelerde muhtemel işbirliklerine dair fikir alışverişinde bulunuldu. Bunlardan başlıcaları şöyle:

  1. Nusaybin Ticaret Borsası öncülüğünde Mardin İli/İlçeleri Odaları/Borsalarının alternatif ürün olarak yer fıstığı yetiştirmesine ilişkin bilgi sunuldu. 35 dönümde yapılan çalışmaların benzerinin Kızıltepe’de de yapılabileceği müzakere edildi.
  2. Bölgesel kalkınma amacıyla “Yerel Sınaî Ürünlerin Promosyonu” hususunda oluşturulacak inisiyatife destek talep edildi. Bir kamu kuruluşu olarak Kaymakamlığın da bu platformda yer almasının önemi vurgulandı.
  3. Özelde Kızıltepe’nin bazı sorunları da ele alındı. Bu çerçevede; şehir içinden geçen İpekyolu’nun yapısal sorunları ve Kızıltepe’ye çevre yollarının yapılması hususları müzakere edildi.

Kaymakam Çam, Kızıltepe’nin ziraî potansiyeline dikkat çekerek bu konunun özel önemle ele alınması gerektiğini belirtti ve Odalarla/Borsalarla yatırım ve istihdam hususlarında proje işbirliklerine hazır olduğunu dile getirdi. Odalar/Borsalar da bölgesel kalkınma amaçlı projelerde işbirliğinin önemine vurguda bulunarak ilgili bütün kurumlarla/kuruluşlarla ortak faaliyetler icra ettiklerini ve bunu sürdüreceklerini ifade etti.


Tarih : 19.07.2022 / Yer : KIZILTEPE BELEDİYESİ
Hit : 152