BAŞKAN ŞAHİN,ŞANLIURFA İŞ DÜNYASI BULUŞMASI TOPLANTISINA KATILDI.

BAŞKAN ŞAHİN,ŞANLIURFA İŞ DÜNYASI BULUŞMASI TOPLANTISINA KATILDI.

Highslide JS

Kızıltepe Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanımız Mehmet Şahin, Hazine ve Maliye Bakanı Dr. Nureddin Nebati’nin katılımıyla 21.03.2022 tarihinde Şanlıurfa’da düzenlenen Şanlıurfa İş dünyası buluşması GES ve sulama kanalları projesinin tanıtım toplantısına katıldı.

Başkanımız Mehmet Şahin anılan toplantıda söz alarak;

  • GAP sulama kanallarının gecikmesi tarımsal alanda daralmalara yol açtığını Mezopotamya Ovamıza GAP Sulama kanalına ivediyle kavuşması gerektiğini,
  • 2.Ürün Dane Mısırın her türlü sulamaya Destekleme primin verilmesini
  • Müstahsil Alım ve Satımda Müstahsilden alınan %2 stopaj oranın %1 indirilmesini
  • Uygulamakta olan ithale dayalı Buğdaydan Un ihracatı karşılık belli bir oranda yerli buğdaydan Un ihracatının serbest bırakılmasını
  • Un üretiminin yan ürünü olarak Buğday kepeğin Irak’a yasağının biran evvel kaldırılması gerektiğini kepek ihracatın serbest bırakılması
  • Komşu Ülkelerden Irak İhracatımız açısından Irak Ekonomimizin pastası konumundandır. Bu pastayı başka ülkelere kaptırmamalıyız diyen başkan Şahin, Kızıltepe İlçemizin Kırımızı mercimeği ve Derik ilçemizin Halhalı Derik zeytinin Ticaret Borsamız9n öncülüğünde Dicle Kalkınma Ajan (DİKA) ve Artuklu Üniversitemiz işbirliği Coğrafi işaretin verilmesi için Türkiye Patent Kurumuna başvurumuz gecikmiştir.

 Biran evvel Kurumca coğrafi işaretin verilmesini başlıkları altında Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati’ye Mardin İlimizin talep ve önerilerini dile getirdi.

Hazine ve Maliye Bakanımız Nureddin Nebati, Türkiye çapında toplam 94 milyar liralık güneş enerjisi santrali (GES) ve tarımsal sulama projesi gerçekleştirileceğini açıkladı. Şanlıurfa İş Dünyası Buluşması toplantısında GES ve Sulama Kanalları Projesi'ni açıklayan Bakan Nebati, "Bütün Türkiye’yi kapsayacak şekilde tarımsal sulamaya kavuşturacağız. Mevcut koşullarda 15 yılda tamamlanacak projeleri 2 yılda bitireceğiz. GES ve sulama kanalları projesinin yatırım tutarı 94 milyar liradır. Çiftçilerimiz ihtiyacı olan elektriği kullanacak, fazlasını satarak gelir elde edecek" dedi. Nebati şunları söyledi: "Biz 253 proje ile 830 bin hektar alanı sulamaya hızlı bir şekilde toprağı suya kavuşturacağız.

Bu alan bütün Türkiye’de. Toplam gelir 1 trilyon 103 milyon lira. Protokoller hazırlandı, işlemler yapıldı, aslanlar gibi Ziraat Bankamız var. Ben yerimde duramıyorum. Bir çiftçi olarak heyecanlıyım. Bir vatandaş olarak heyecanlıyım. Kredi veren Ziraat Bankası, kullanan TOKİ, finansman maliyetleri Tarım ve Orman Bakanlığı. Yapım maliyetleri DSİ’ye ait. Kredi koşulları 2 yıl geri ödemesiz toplam 7 yıl vade." Türkiye'nin güneş enerjisinde yüksek potansiyele sahipken bu potansiyeli yeterince kullanamadığını vurgulayan Bakan Nebati, "Güneş enerjisinin elektrik üretimindeki payı da yüzde 4’ten yüzde 4.5’e çıkmış olacak. Çiftçilerimizin enerji maliyetlerinin ağırlığı üzerlerinden alınmış olacak. Güneş enerjisinden faydalanan bir kitle var, görüyoruz. Enerji Bakanlığı’mız çok güzel hazırlıklar yaptı" diye konuştu.


Tarih : 21.03.2022 / Yer : ŞANLIURFA
Hit : 272