BAŞKAN ŞAHİN, TARIM SEKTÖRÜNÜN SORUN VE TALEPLERİNİ TOBB’A İLETTİ

BAŞKAN ŞAHİN, TARIM SEKTÖRÜNÜN SORUN VE TALEPLERİNİ TOBB’A İLETTİ

Highslide JS

Kızıltepe Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Şahin, TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu başkanlığında gerçekleştirilen Doğu ve Güneydoğu Anadolu Oda/Borsa istişare toplantısına katıldı. Toplantıda Bölgemizin tarımsal sorunlarını dile getirdi.

 

Doğu ve Güneydoğu Bölge İstişare Toplantısında, Oda ve Borsa başkanları illerindeki sorunları istişare edip çözüm yolları bulmak için görüş ve önerilerini dile getirdiler.

 

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Başkanımız M. Rifat Hisarcıklıoğlu ;

 

Doğu ve Güneydoğu Anadolu Bölge toplantısına katılarak, Oda/Borsa Başkanları ile istişarelerde bulundu.​

Hisarcıklıoğlu burada yaptığı konuşmada salgın sürecinde oda ve borsa başkanlarının bölge iş dünyasının sesi olduğunu ve dertlerini aktardığını anlattı. Yapılan istişareler sonrasında Mart ayında 70 maddelik öneri setini, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a sunduklarını ifade eden Hisarcıklıoğlu, “Bunların büyük bir kısmı hayata geçti, geçmeye de devam ediyor. İşte en son, eğitim sektöründeki KDV oranı indirildi. Kısa çalışma ödeneğinden faydalanma süresi 31 Ekim’e uzatıldı. Yatırım Teşvik sisteminde ilçe bazlı yeni bir yapılanma başlatıldı” dedi.

 

Takip ettikleri konulara vurgu yapan TOBB Başkanımız şunları söyledi: “Vergi-SGK ödemeleri için vadelendirme imkânı getirilmeli, Kamuda bekleyen alacaklar (başta medikal sektörüne) (nakden veya tahville) ödenmeli. Kısa çalışma ödeneği uygulaması 2020 sonuna kadar devam etmeli. YEKDEM maliyetleri azaltılmalı. GEKAP ile ilgili yükler düşürülmeli/uygulama 2021’e ertelenmeli. COVID-19’un iş kazası kapsamında olmaması sağlanmalı. Sigorta Acenteleri Yönetmeliğinde acenteler aleyhine olan maddeler değiştirilmeli. Piyasada kamu kaynaklı rekabeti bozan uygulamalar var, bunlara son verilmeli. Tarımsal üretimde kullanılan girdilerinin yüksek fiyatlarına önlem getirilmeli.”

 

Video konferans aracılığıyla söz alan Kızıltepe Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanımız Mehmet Şahin;
 

 Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Başkanımız M. Rifat Hisarcıklıoğlu video konferans aracılığıyla gerçekleştirilen Doğu ve Güneydoğu Anadolu Bölge toplantısına, Mardin İlimizin ve Organize Sanayi Bölgesinde Faaliyet gösteren üyelerimizin sorun ve çözüm önerilerini iletti

Un İhracatı yasağının Mardin Organize Sanayi Bölgesinde un üretimi alanında faaliyet gösteren sanayicilerimizi etkilediğini yerli buğdaydan oluşan un ihracatının yasaklanması sanayicilerimizi zor duruma soktuğu gibi yerli buğdayın stoklarda bekletildiği ve yasaklamanın uzun süre devamı halinde istihdam ve çiftçilerimizin de buğday satışlarında büyük sıkıntı yaşayacağı ve en kısa zamanda yerli buğdaydan oluşan un ihracatına izin verilmesini talep etti.

Başkan Şahin görüşmede, “GAP eylem planını bölgeler arasında ekonomik ve sosyal gelişme farkını ortadan kaldıracak, işsizlik ve göç sorunlarından kurtuluş projesi olarak hayata geçeceği, ülke ve bölgemiz için yeni bir milat, yeni bir dönem noktası olacağı, GAP Sulama kanallarının Mezopotamya ovamıza ve Mardin depolamasının da (Göletinin) hızlandırarak topraklarımızın biran evvel berekete kavuşmasının en önemli beklentimiz olduğunu, GAP sulama kanallar çalışmalarının süratli bir şekilde sürdürülerek, bir an evvel Mezopotamya topraklarına kavuşmasını arzulamaktayız. Dedi

9 Kasım 2019 Tarihinde yayınlanan tebliğde maalesef yine Mardin’e Has olmak üzere Aynen “Artuklu, Derik, Kızıltepe ve Nusaybin İlçelerinde; eskiden olduğu gibi sadece damla ile yapılan Mısır üretimine destekleme Primi verileceği, Diğer çeşitli sulamaya destekleme priminin verilmeyeceği şeklinde tebliğ yayınlandı.

Buda Mısır Üretimin düşmesi sebebiyet vermiştir. her türlü mısır sulamasına destekleme primin verilmesi konusunda TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu’na iletti.

İstişare toplantısının sonuç bölümünde ise Oda ve Borsa Başkanlarının dile getirdiği sorun ve çözüm önerilerinin raporlanması ve Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) ile ilgili Bakanlıklara gönderilmesi kararlaştırıldı.


Tarih : 30.9.2020 / Yer : KIZILTEPE TB
Hit : 97