MARDİN’DE STK’LARDAN İDLİB AÇIKLAMASI

MARDİN’DE STK’LARDAN İDLİB AÇIKLAMASI

Highslide JS

TOBB’a bağlı Oda ve Borsalar öncülüğünde, TSK’nın sınır güvenliğimizi sağlamak amacıyla, Suriye’nin İdlib Kenti’ndeki terör yapılanmalarına karşı yürüttüğü operasyonlara destek vermek üzere, Türkiye genelinde eş zamanlı olarak ortak basın açıklaması yapıldı. Borsamız, Mardin Ticaret ve Sanayi Odasının ev sahipliğinde gerçekleştirilen basın toplantısına Kızıltepe Ticaret Borsamızı temsilen Yönetim Kurulu Başkanımız Mehmet Şahin katıldı.

Mardin Ticaret ve Sanayi Odasında bir araya gelen Türkiye’nin sendikaları, odaları, üreticileri, esnafları, çiftçileri, müteşebbisleri ve çalışanlarının Mardin İl temsilcileri İdlib'te 35 askerin şehit edilmesinin ardından ortak basın açıklaması yaptı.

Burada basın açıklamasını okuyan Mardin Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Mehmet Ali Tutaşı Şu an 81 İl’de Türkiye’nin önde gelen 30’a yakın meslek örgütü, sendika konfederasyonu ve sivil toplum kuruluşu, hep birlikte bu açıklamayı yaptıklarını ifade etti.

“Bizler, her kritik dönemde milletimizin ve devletimizin yanında durduk” Diyen Tutaşı açıklamasına şöyle devam etti:

“Üstlendiğimiz sorumluluğun hakkını vererek hareket ettik. Bugün de, İdlib’te gerçekleşen hain saldırıya ilişkin, ortak tepkimizi gösteriyoruz. Öncelikle vatanın huzuru, güvenliği ve mazlumları müdafaa etmek üzere üstlendikleri görevde şehit olan tüm kahraman askerlerimizin ruhları şad olsun. Rabbim şehitlerimizin mekânını cennet, eylesin Yakınlarına sabır ve metanet, yaralılarımıza acil şifalar nasip eylesin. Milletimizin başı sağ olsun. Askerlerimiz İdlib’de, hem ülke sınırlarımızı ve hem de mazlumları korumaktaydı. Zira Suriye’de yaşanan zulümlere, yüzbinlerce sivilin zalimce katledilmesine, milyonların evinden, toprağından sürülmesine, dünya sessiz kaldı. Türkiye’nin barış ve huzur odaklı çabalarıysa, ne yazık ki, pek çok ülkede karşılık görmedi. Buradan tekrar sesleniyoruz. Karşımızda, insanlıktan nasibini almamış, tüm ahlaki, insani ve dini değerleri hiçe sayan, kendi yurttaşlarını bile topraklarından eden, canlarına kasteden, zihniyete sahip bir rejim bulunuyor. Suriye’yi her geçen gün daha da ağır bir yıkıma sürüklüyor. İşte rejim güçleri son olarak da, yapılan anlaşmalara uymayarak, askerlerimizi kalleşçe pusuya düşürdü. Bu saldırı, asla kabul edilemez. Dolayısıyla, masum insanları katleden ve ülkemizin güvenliğine de açık tehdit oluşturan bu rejim unsurlarına karşı sessiz kalmamız beklenemez. Tarihi ve kültürel bağlarımız bulunan, rejimin zulmünden kaçan Suriyeli kardeşlerimizin yaşama hakkını korumak tarihi, insanı ve vicdani sorumluluğumuzdur. Türk Devleti ve Ordusu, bugüne kadar, Fırat Kalkanı, Zeytin Dalı ve Barış Pınarı harekâtıyla terör örgütlerine ve destekçilerine gereken cevabı en güçlü şekilde vermiştir. Elbette bu acımasız saldırının sahipleri bunun bedelini ödeyecektir. “Bahar Kalkanı” harekâtıyla da bu bedeli ödemeye de başlamışlardır. Şunu da herkes bilsin ki, biz, her türlü zorluğu aşmasını bilen bir milletiz. Mevzubahis vatan olunca, tüm siyasi ve fikri ayrılıkları bir tarafta bırakırız. İşte şimdi de birlik ve beraberlik içinde hareket ediyor, sabır ve dayanışma gösteriyoruz. Ülkemizin menfaatlerini her şeyin üstünde tutuyoruz. Bugün her zamankinden daha güçlü şekilde biriz, bütünüz ve birlikteyiz. Türkiye’nin tüm kesimlerini temsil eden Mesleki ve Sivil Toplum Örgütleri olarak, Bayrağımızın altında kenetlendik. Katil rejime karşı kararlı şekilde mücadele eden devletimizin ve kahraman ordumuzun yanındayız. Alınacak her kararın, atılacak her adımın arkasındayız. Cenabı Hak ülkemizi korusun, milletimizin birliğini ve dirliğini muhafaza etsin, ordumuzu muzaffer kılsın.” İfadelerini kullandı.

Kızıltepe Ticaret Borası Yönetim Kurulu Başkanımız Mehmet Şahin İse şöyle dedi:

“Allah kahraman Mehmetçiklerimizi muzaffer kılsın. Allah Mehmetçiklerimizi ve milletimizi her türlü bela ve afetlerden korusun. Kapımıza zulüm dayanıyorsa ya istiklal ya şehadet. Biz bir ölür bin diriliriz.” dedi.


Tarih : 2.3.2020 / Yer : MARDİN TSO
Hit : 467