8. MAGROTEX’22 ULUSLARARASI MARDİN TARIM EKİPMANLARI GIDA VE HAYVANCILIK FUARI BAŞLADI

8. MAGROTEX’22 ULUSLARARASI MARDİN TARIM EKİPMANLARI GIDA VE HAYVANCILIK FUARI BAŞLADI

Highslide JS

Kızıltepe Ticaret Borsamız ve Organize Sanayi Bölgemizin öncülüğünde Zümrüt Fuarcılık Firmasıyla, Mardin’imizde düzenlenen 8.nci Uluslararası, Tarım, Gıda Zirai Ekipman Fuar açılışı törenle yapıldı.

Açılış törenine Mardin Valisi ve Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Mahmut Demirtaş,  Kızıltepe İlçe Kaymakamı ve Belediye Başkan Vekili Fatih Çıdıroğlu, Siyasi Parti Temsilcileri, Kurum Amirleri Mardin Ticaret ve Sanayi odası Yönetim Kurulu Başkanı Hatip Çelik, Kızıltepe Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Mahmur Dündar, Kızıltepe Ticaret Borsası Başkanımız Mehmet Şahin, Üreticiler, Sanayici ve iş insanları katıldı.

Fuar açılış konuşması yapan , Kızıltepe Ticaret Borsa Yönetim Kurulu Başkanımız Mehmet Şahin; Tarım Sektörünün ve Ortadoğunun önemli buluşma Noktalarından biri olan Mardin’de Magrotex’22 Uluslararası Tarım Ekipmanları Gıda ve Hayvancılık Fuarının Bu sene 8.si düzenlenecektir . 26 Ekim 2022 Çarşamba -30 Ekim 2022 Pazar günleri arasında devam edecektir.

Fuarlar Modern Tarım Teknolojilerinin Uygulamasını sağlayan, Teknolojik tarımsal ürünlerinin sergilendiği Mekândır.

Mardin ’inimizin Turizmine paralel olarak; geçim kaynaklarından birini oluşturan tarım konusunda fuar Organizasyonunun yapılması son derece anlamlı ve önemlidir.  

Fuarda çiftçilerimiz ve tarımsal sanayi ile uğraşan sanayicilerimize yeni teknolojilerle tanışma imkânını bulacaklardır. Gıda sektörünün gelişmesi Mardin’imizin Ekonomisi için önemli yer tutmaktadır.

Bu vesileyle; sanayicilerimizin sağladıkları istihdam ve sergiledikleri kaliteli ürünler için minnettarlığımızı ifade etmek istiyorum.

Kızıltepe yetiştirilen Kırmızı Mercimek, Türk Patent ve Marka Kurumu’na tescil başvurusunda bulunduk. Gerekli incelemeler tamamlandı ve 29 Eylül 2022 tarihinde tescil edildi. Böylelikle coğrafi işaretli ürünler arasına Kızıltepe Mercimeği ’de katılmış oldu.

Kızıltepe Ticaret Borsası olarak yapmış olduğumuz çalışmalar neticesinde artık Kızıltepe Kırmızı Mercimeği hak ettiği yere ulaştı. Bu süreçte  Dicle Kalkınma Ajansı DİKA ve  Artuklu Üniversitesi üstün çalışmalarından   dolayı teşekkür ediyorum. Mardin İlimiz için hayırlı olsun.

Ayrıca; Mardin Bulgurunu Dünyaya Açıyoruz.  Kızıltepe Ticaret Borsası olarak URGE projesi kapsamında Ticaret Bakanlığımızca Onaylanmış, Mardin Bulgurumuzu Avrupa’da 1 – 4 Kasım 2022 tarihlerinde Polonya’nın Varşova şehrine yurtdışı pazarlama faaliyeti B2B İş Fırsatları Görüşmeleri yapacak ve Alım Heyetleri Getirilmesi kapsamında Bulgur Sektör Temsillerimizle birlikte, Mardin Bulgurumuzu tanıtacaktır.

Mardin’imize yakışır bir fuar alanın olmaması  “SEKTÖRÜMÜZ” açısından son derece büyük eksiklik olduğunu sayın valimize dile getirdik.

Saygı Değer Valimiz; Yeni fuar alanın gerçekleşmesi için, Valilik olarak atılabilecek tüm adımlara öncülük ederek Yeni Fuar Alanı Yer Tahsisi yaparak gerekli İmar çalışmaları yapmıştır İnşallah Bir sonraki yapacağımız Fuarı Mardin’imize yakışır Fuar Kongre Merkezinde yaparız ”dedi.

Mardin Valisi Mahmut Demirtaş, "Tarım cenneti olan Mardin’imizi uluslararası arenada tanıtımına katkı sağlayan Fuarda emeği geçen herkese teşekkür ediyor, hayırlı olmasını diliyorum. “dedi.

Mardin Valimiz Sayın Mahmut DEMİRTAŞ, Kızıltepe Ticaret Borsa Yönetim Kurulu Başkanımız Mehmet Şahin Standartları ziyaret edip bilgi aldılar.


Tarih : 26.10.2022 / Yer : KIZILTEPE
Hit : 139