MARDİN'DE GIDA ANALİZ VE TİCARET KAPASİTESİNİN GELİŞTİRİLMESİ PROJE LANSMANI YAPILDI.

MARDİN'DE GIDA ANALİZ VE TİCARET KAPASİTESİNİN GELİŞTİRİLMESİ PROJE LANSMANI YAPILDI.

Highslide JS

Dicle Kalkınma Ajansı proje desteği kapsamında geliştirilen Mardin Gıda Analiz ve Ticaret Kapasitesinin Geliştirilmesi Projesinin tanıtım toplantısı Dicle Kalkınma Ajansı konferans salonunda gerçekleştirildi.

Dicle Kalkınma Ajansı Konferans salonunda gerçekleştirilen Mardin Gıda Analiz ve Ticaret Kapasitesinin Geliştirilmesi Projesinin tanıtım toplantısına Mardin Valisi ve Mardin Büyükşehir Belediye Başkan vekili Mustafa Yaman, Dicle Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri Yılmaz Altındağ, Mardin Ak Parti İl Başkanı Faruk Kılıç, Mardin Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Mehmet Ali Tutaşı, Mardin-Şırnak Serbest Muhasebeci Mali Müşavirlikler Odası Başkanı Hamit Durgan ve Ticaret Borsamızın üyeleri katıldı.

Kızıltepe Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Şahin açılış konuşmasında, “Mardin Gıda Analiz ve Ticaret Kapasitesinin Geliştirilmesi Projesi, Mardin’de üretilen tarımsal ürünlerin büyük çoğunluğu ihraç edilmesine karşı ilde gıda analizine yönelik bir altyapı bulunmamaktadır. Ürünlerin ihraç edilmesi sürecinde kontrol aşamalarında yaşanan sorunlar ve yeniden analiz gerektiren durumlarda zaman kayıpları yaşanmaktadır. Tarımsal üretim yapan çiftçilerin ürünlerini pazarlamalarında geleneksel buğday pazarı uygulaması ile ciddi gelir kayıpları yaşanmaktadır.

Bu konuda Dicle Kalkınma Ajansı ile işbirliğine gidilerek Kızıltepe Ticaret Borsası Yeni Hizmet Binası ile Modern Ticaret Binası altyapısının kurulması ve bu kapsamda kapasiteli bir Gıda Analiz Laboratuvarı, Müzayede Salonu ve Elektronik Satış Sistemi ile çiftçi eğitimine yönelik eğitim salonu ve konferans salonu yapılması planlanmaktadır. Bu proje ile çiftçi, tüccar ve sanayicilerin ürünlerini laboratuvar analizleriyle kalitesi tespit edilerek, yüksek yazılım ve donanım teknolojisine haiz müzayede salonunda objektif, açık ve güvenilir bir şekilde değerlendirecek ve elektronik ticaret yoluyla, Lisanslı Depolara, ulusal ve uluslararası pazarlara ulaşımı sağlanarak, Borsanın bir cazibe alanı haline gelmesi sağlanacaktır. Bu sayede ürünün gerçek değeri piyasaya yansıtılarak, bölgenin Tarım ve Ekonomik alanda kalkınmasına olumlu katkı sağlayacaktır.

Kızıltepe İlçemiz İşlem Hacmi olarak Türkiye Borsalar arasında Türkiye Sıralamasında ,12’nci sırada yer almaktadır. Tarımsal faaliyet gösteren değerli üyelerimize “A” sınıf hizmeti sağlamaktayız. Borsa meclisimiz ve çalışanlarımızla üyelerimize hizmetkârlığımız devam edecektir. “DEĞİŞİM HEP BİRLİKTE MÜMKÜNDÜR” ve “DAHA İYİ BİR GELECEK, BİRLİKTE ÇALIŞARAK OLUR “sözleri ile Bu önemli projenin İlimize kazandırmanın mutluluğunu yaşıyoruz.  Mardin’imize ve Bölgemize hayırlı Uğurlu olsun ”dedi.

 


Tarih : 27.12.2018 / Yer : DİCLE KALKINMA AJANSI
Hit : 336