MARDİN YÖRESEL ÜRÜNLERİNE YOĞUN İLGİ

MARDİN YÖRESEL ÜRÜNLERİNE YOĞUN İLGİ

Highslide JS

YÖREX 9. Yöresel Ürünler Fuarının açılışı Antalya Expo Center'da düzenlenen törenle gerçekleştirildi. Türkiye Odalar ve Borsalar Birliğinin desteği ve Antalya Ticaret Borsasının organizasyonuyla bu yıl 9’uncusu düzenlenen Yöresel Ürünler Fuarına TÜRKPATENT Başkanı Prof. Dr. Habip Asan ve Borsalar Birliği Başkanımız Rifat Hisarcıklıoğlu’nun da bulunduğu açılışa Kızıltepe Ticaret Borsasını temsilen Genel Sekreter Abdulkadir Şahin ve Genel Sekreter Yardımcısı Metin Sert katılım sağladı.  

Antalya’da düzenlenen 9. Yöresel Ürünler Fuarı’nda (YÖREX) konuşan TOBB Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu, coğrafi işaretli ürünlerin yüzde 40’ını oda-borsaların tescil ettirdiğini söyledi. Hisarcıklıoğlu, “Coğrafi işaret zenginlik demektir. Zengin olmak istiyorsanız bunlara sahip çıkın markalaştırın” dedi.​Antalya Ticaret Borsası’nın ev sahipliğinde 9’uncusu gerçekleştirilen Yöresel Ürünler Fuarı (YÖREX) TOBB’a bağlı oda ve borsaların stantlarıyla renklendi. Çok sayıda ziyaretçinin ilgi gösterdiği 24-28 Ekim tarihlerinde düzenlenen Fuar’ın açılış töreninde konuşan TOBB Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu, “İlinizdeki, ilçenizdeki coğrafi işaretli ürünleri gün yüzüne çıkarın, sahip çıkın, bunları tescil ettirin. Çok şükür bugün geldiğimiz noktada, coğrafi işaretli ürünlerin % 40’ını, Oda-Borsalarımız tescil ettirdi. Oda-Borsalarımız tarafından tescil edilen ürün sayısı 150’yi geçti” dedi.

Antalya Expo Center'de düzenlenen Yörex fuarını değerlendiren Yönetim Kurulu Başkanımız Mehmet Şahin, "Üyelerimiz ürünlerini dünyaya tanıtma gayretlerini sürdürmektedirler. Fransa’nın Başkenti Paris’te dünyanın en büyük gıda fuarı olan SIAL Gıda Fuarına büyük bir katılımla iştirak etmişlerdir. YÖREX Fuarında tanıtımı yapılan Kızıltepe Kırmızı Mercimeği, Mardin Bulguru ve Makarnamızın kaliteleri ziyaretçiler tararından kabul görmüştür. Hayırlara vesile olması temennisiyle, ürünlerimizin ulusal ve uluslararası fuarlarda tanıtımına devam edilecektir” dedi.

ANFAŞ Antalya Fuar Merkezi’nde düzenlenen YÖREX Fuarı’nda, TRC3 Bölgesi’ndeki Mardin, Batman, Siirt ve Şırnak illeri ile birlikte yerini aldı. Dicle Kalkınma Ajansı koordinasyonunda Dicle Bölgesi olarak katılım sağlanan YÖREX Fuarı’nda Bölge illerimizin stantları ziyaretçiler tarafından büyük ilgi gördü.


Tarih : 29.10.2018 / Yer : ANTALYA EXPO CENTER-YÖREX
Hit : 339