DİCLE BÖLGESİ ODALARI/BORSALARI COĞRAFÎ İŞARETLER ULUSLARARASI SEMPOZYUMUNDA

DİCLE BÖLGESİ ODALARI/BORSALARI COĞRAFÎ İŞARETLER ULUSLARARASI SEMPOZYUMUNDA

Highslide JS

Dicle Bölgesi Odaları/Borsaları, “Türkiye’nin Coğrafî İşaretler Beşiği: Yukarı Mezopotamya Uluslararası Sempozyumu”ndaydı. Dicle Kalkınma Ajansı’nın öncülüğünde 6-7 Ekim 2017 tarihlerinde Mardin Erdoba Elegance Otel’de gerçekleştirilen sempozyuma başta Mardin, Batman, Siirt ve Şırnak Odaları/Borsaları olmak üzere çok sayıda kuruluş da katkı sağladı. Bu kapsamda başta DİKA olmak üzere Dicle Bölgesi Üniversiteleri, Ticaret ve Sanayi Odaları, Ticaret Borsaları, Gıda Tarım ve Hayvancılık İl/İlçe Müdürlükleri, Ziraat Odaları, GAP İdaresi ve çeşitli Meslek ve Sivil Toplum Kuruluşları bir araya geldiler.

Programa Odalardan/Borsalardan şu isimler katıldı: Mardin Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Ali Tutaşı, Genel Sekreteri Çetin Sasa, Kalite ve Akreditasyon Sorumlusu Sibel Gültekin; Kızıltepe Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Şahin, Genel Sekreteri Abdulkadir Şahin, Genel Sekreter Yardımcısı Metin Sert; Kızıltepe Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Mahmut Dündar, Genel Sekreteri Ahmet Aslan, Kalite ve Akreditasyon Sorumlusu Velit Aydın; Nusaybin Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı Necdet Aktaş, Genel Sekreteri Abdullah Dal, Kalite ve Akreditasyon Sorumlusu Ercan Çelik; Nusaybin Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Mahsum Özmen, Genel Sekreteri Abdulkadir Güneş, Kalite ve Akreditasyon Sorumlusu İlhan Özmen; Batman Ticaret Borsası, Batman Ticaret ve Sanayi Odası, Siirt Ticaret ve Sanayi Odası, Şırnak Ticaret ve Sanayi Odası ve Cizre Ticaret ve Sanayi Odası’nın yöneticileri ve personelleri; TOBB Reel Sektör Ar-Ge, Uygulama Dairesi Uzman Yardımcısı Altuğ Gül; Batman İli Oda/Borsa Akademik Danışmanı ve Batman Üniversitesi İİBF İktisat Bölümü Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Gökhan Karhan; Mardin İli ve İlçeleri Oda/Borsa Akademik Danışmanı ve Mardin Artuklu Üniversitesi İİBF İktisat Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Mehmet Behzat Ekinci.

Söz konusu program aynı anda iki faaliyeti içermekteydi. Bir yandan Uluslarararası Sempozyum kapsamında coğrafî işaretleme sistemine ilişkin çeşitli sunumlar gerçekleştirilirken diğer yandan Yöresel Ürünler Sergisi düzenlendi.

Uluslararası Sempozyumda, çok sayıda yerli ve yabancı katılımcı sunum yaptı. Bunlardan bir kısmı şöyleydi: Coğrafî İşaretler: Beslenme ve Sürdürülebilir Kırsal Kalkınmanın Temel Kaldıraçları, Prof. Dr. Jean-Louis Rastoin, UNESCO; Küreselleşen Dünyada Coğrafî İşaretler, Dr. Pınar Nacak, YüciTA; Türkiye’de Coğrafî İşaretler, Prof. Dr. Yavuz Tekelioğlu, YüciTA; 6769 Sayılı Sınaî Mülkiyet Kanunu ve Coğrafî İşaretlerde Yeni Dönem, Hakan Kızıltepe, Türkiye Patent Enstitüsü; Fransa’daki Coğrafî İşaret Denetim Mekanizmaları, François Luquet, QUALISUD; Yöresel Ürünlerin Tanınması ve Coğrafî İşaretlerin Yönetişiminde Bir Örgütlenme Modeli Olarak Kümelenme Stratejisi, Selma Tozanlı, CIHEAM/IAMM; DİKA Bölgesinin Coğrafî İşaretler Serüveni, Murat Erçin, DİKA; DİKA Bölgesinde Seçilen Ürünlerin Tescil Süreçleri, Yrd. Doç. Dr. Ebru Sakar, Harran Üniversitesi.

Sempozyumla eş anlı olarak icra edilen diğer bir faaliyet ise “Dicle Bölgesi Yöresel Ürünler Sergisi”ydi. Kızıltepe Ticaret Borsası Genel Sekreter Yardımcısı Metin Sert’in koordinasyonuyla gerçekleştirilen ve DİKA ile birlikte Mardin Ticaret ve Sanayi Odası, Kızıltepe Ticaret Borsası, Kızıltepe Ticaret ve Sanayi Odası, Nusaybin Ticaret Borsası, Nusaybin Ticaret ve Sanayi Odası öncülüğünde; Batman Ticaret Borsası, Batman Ticaret ve Sanayi Odası, Siirt Ticaret ve Sanayi Odası, Şırnak Ticaret ve Sanayi Odası ve Cizre Ticaret ve Sanayi Odası’nın ortak bir faaliyeti olan sergide coğrafî işaret potansiyeline sahip çok sayıda ürünün tanıtımı ve promosyonu gerçekleştirildi. Bu kapsamda hem sergilenen hem de katılımcılara ikram edilen ürünlerden bir kısmı şöyleydi:

Mardin Ürünleri: Mardin Mezrone Üzümü, Midyat Pekmezi, Midyat Ekşi Kavunu, Kızıltepe Mercimeği, Kızıltepe Ğurs (Xurs) İnciri, Derik Halhalî Zeytini, Derik İnciri, Mardin Yöresel Pekmezi, Mardin Mırrası, Mardin Pestili, Midyat/Kızıltepe Tandır Ekmeği, Mardin İkliçe Ekmeği, Midyat Acur Turşusu, Mardin Kıtır Ekmeği, Mardin Sumağı, Mardin Bıttım Sabunu, Mardin Bıttım Kahvesi;

Batman Ürünleri: Sason Çileği, Gercüş Mezrone Üzümü, Gercüş Cevizli Sucuğu, Gercüş Üzüm Pestili, Gercüş Pekmezi, Hasankeyf İnciri, Hasankeyf Bademi, Batman Karpuz Çekirdeği;

Siirt Ürünleri: Siirt Bıttımı, Siirt Bıttım Kahvesi, Siirt Zivrik Narı, Siirt Sumağı, Siirt Kuru Ekmeği, Siirt Sahlebi, Pervari Karakovan Balı, Siirt Fıstığı;

Şırnak Ürünleri: Beytüşşebap Karakovan Balı, Otlu Peynir, Ceviz.

Programda, “TRC3 Bölgesi’nin Yöresel Tarım ve Gıda Ürünleri” isimli bir eser de dağıtıldı. Mardin İli ve İlçeleri Odalarının/Borsalarının DİKA ile ortak bir faaliyeti olan bu eserin içeriği geniş bir ekibin yoğun çalışmasıyla hazırlandı.

DİKA Genel Sekreteri Yılmaz Altındağ ve aynı zamanda bu programın Koordinatörü olan DİKA Dış İlişkiler ve Fonlar Birim Başkanı Murat Erçin, çok sayıda kurumun ortak çalışmasıyla gerçekleştirilen bu programların sayısının artmasını dilediklerini belirttiler.

Dicle Bölgesi Odaları/Borsası adına konuşan Mardin Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Ali Tutaşı da programın önemine vurguda bulunarak bütün Odalar/Borsalar olarak bu tür faaliyetlerin icrasında üzerlerine düşeni fazlasıyla yerine getirmeye hazır olduklarını ifade etti.

İki gün süren programın çok sayıda ziyaretçisi de vardı. Hem sempozyuma hem de sergiye yoğun ilgi gösteren ziyaretçiler, Mardin’de ilk defa bu tarzda düzenlenen programı çok beğendiklerini belirttiler ve ve devamını dilediler.

Programların koordinasyonunda aktif rol oynayan TOBB/TEPAV Akademik Danışmanları da sağlanan çok taraflı birlikteliklerden duydukları memnuniyeti ifade ettiler. Bu çerçevede, Mardin İli ve İlçeleri Oda/Borsa Akademik Danışmanı Doç. Dr. Mehmet Behzat Ekinci ve Batman Oda/Borsa Akademik Danışmanı Yrd. Doç. Dr. Gökhan Karhan da bu tür programları sistematik ve periyodik tarzda sürdürmenin hem şehirlere hem de bölgeye önemli katkılar sağladığını belirterek gelecek yıllarda TOBB’u da organizasyon süreçlerine dahil ederek daha kapsamlı programlar düzenleme niyetinde olduklarını ifade ettiler.


Tarih : 07.10.2017 / Yer : MARDİN
Hit : 1426