YÖREX, MARDİN İLE HAYAT BULUYOR

YÖREX, MARDİN İLE HAYAT BULUYOR

Highslide JS

Antalya Ticaret Borsası (ATB) tarafından, TOBB’un desteğiyle ANFAŞ Antalya Fuar Merkezinde düzenlenen 8. Yöresel Ürünler Fuarı'nın (YÖREX) açılışı, Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Kalkınma Bakanı Lütfi Elvan, TOBB Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu, Antalya Ticaret Borsası Başkanı Ali Çandır, Antalya Ticaret ve Sanayi Odası (ATSO) Başkanı Davut Çetin, Kızıltepe Ticaret Borsası Başkanı Mehmet Şahin ve protokol üyelerinin katılımıyla gerçekleştirildi.​

TOBB Başkanı Hisarcıklıoğlu, açılışta yaptığı konuşmada, YÖREX'e her yıl geldiğini, her bölgeden, her ilden Türkiye'nin zenginliğinin YÖREX'te sergilendiğini söyledi.

Coğrafi işaretin, yerelin dünya ile buluşmasını sağladığını vurgulayan Hisarcıklıoğlu, "Bu büyük organizasyon kalkınma noktasında yeni bir bilinç inşa etti. Zenginleşme noktasında çok doğru bir alan açtı. Bu işin mimarı ayrı bir takdiri hak ediyor. Antalya TB Başkanımız Ali Çandır bir fikir üretti, bu fikrini projeye dönüştürdü. Ülke çapında müthiş bir başarıya imza attı. İşte vizyoner olmak, cesur bir girişimci olmak, budur. Ali Çandır başkanımızla iftihar ediyorum. Kendisine en büyük desteği de, Odalarımız ve Borsalarımız verdi. Burada 120’nin üzerinde Oda ve Borsamız var. Bunu çok önemsiyorum zira biz kendi değerimize sahip çıkmazsak, başkası gelir sahiplenir. Oda ve Borsalarımız hem YÖREX’e destek veriyor, hem de kendi yöresel ürünlerine sahip çıkıyorlar. Bunların coğrafi işaretlerini alıp, şehirlerine kazandırıyorlar" diye konuştu.

Hisarcıklıoğlu, halihazırda 3 yöresel ürünün Avrupa'da tescillendiğini belirterek, " Gaziantep Baklavası, Aydın İnciri ve Malatya Kayısısı. Bunu başaran Gaziantep SO’mızı, Aydın TO’mızı ve Malatya TSO’mızı tebrik ediyorum. Diğer yerel ürünlerimizin de AB nezdinde tescili için TOBB, oda ve borsa camiası olarak çalışıyor ve üreticilerimize yardım ediyoruz." ifadesini kullandı.

YÖREX'in bir vizyon işi olduğunu hatırlatan Hisarcıklıoğlu, "Antalya çok önemli bir iş yaptı, senelerdir çok büyük bir emek veriyorlardı. Attıkları tohum tuttu. Yüzlerce yöresel ürünün ekonomiye kazandırılmasına umut oldu. YÖREX ile KOBİ'lerimiz hem ürünlerini tanıtıyor hem de büyük firmalarla iş bağlantıları sağlıyorlar. Bu yıl da muhteşem bir fuar ortaya çıkmış. Anadolu'nun ruhu, kimliği, tüm renkleri burada toplanmış" diye konuştu.

Antalya’da düzenlenen 8. Yöresel Ürünler Fuarı (YÖREX) Türkiye’nin her bölgesinden farklı yerel ürünleri bir araya getirdi. Kızıltepe Ticaret Borsası olarak Dicle Kalkınma Ajansı (DİKA) desteği ile yerimizi aldık.

Bu yıl sekizincisi düzenlenen Yöresel Ürünler Fuarına (YÖREX) Dicle Kalkınma Ajansı ile yürütülen Coğrafi işaretler projesi kapsamında yöremiz ürünlerinden coğrafi işaret adayı Dünyanın en kaliteli mercimeği olan Kızıltepe Mercimeği, Türkiye’nin en kaliteli durum buğdayından elde edilen Mardin Bulguru ve Makarnası, Mardin Badem Şekeri, Mardin Dibek Kahvesi ile ilimiz ve ilçemizde faaliyet gösteren üye firmaların ürünlerinin tanıtımına katkıda bulunduk. Yoğun ilginin olduğu standımızı ziyaret eden birçok oda borsa, katılımcılar ve misafirlere, kalitesi yüksek yöremiz ürünlerinden Kızıltepe Mercimeğinin Çorbası, Mardin Bulgur Pilavı ve Makarna ikram edildi.

Dicle Kalkınma Ajansının desteği ile oluşturulan Mardin standımız için DİKA Genel Sekreteri Yılmaz Altındağ’a, ayrıca standımızda yer alan ve ürün ikramlarını yapan borsamız üyelerinden Öter Tarımdan Abdulkerim Öter’e, Marima Makarnadan Mustafa İlhan’a ve Bulgurcular Derneği adına Başkan Faysal Sun’a katılımları için çok teşekkür ediyoruz.        


Tarih : 17.09.2017 / Yer : EXPO ANFAŞ FUAR MERKEZİ/ANTALYA
Hit : 1193