BAŞKAN ŞAHİN; AMACIMIZ MARDİN OSB’YE MESLEK YÜKSEK OKUL KAZANDIRMAK.

BAŞKAN ŞAHİN; AMACIMIZ MARDİN OSB’YE MESLEK YÜKSEK OKUL KAZANDIRMAK.

Highslide JS

Kızıltepe Ticaret Borsası, Yönetim Kurulu Başkanımız Mehmet Şahin, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Konferans salonunda gerçekleşen Mesleki Eğitim Merkezleri İş Birliği Protokol törenine katıldı.

Kızıltepe Ticaret Borsası, Yönetim Kurulu Başkanımız Mehmet Şahin; “Amacımız Mardin’imize okul kazandırmak. Geçmişten buyana Eğitime büyük önem veren Türkiye Odalar ve Borsalar Birliğimizden, Yerel Kalkınmada ve ekonomik rekabet gücünü ve toplumsal refah seviyesini artırmayı, ulusal ve uluslararası düzeyde ticareti kolaylaştırmayı ve böylece yerel, ulusal ve küresel kalkınmaya destek olmayı kendisine hedef olarak belirleyen, Mardin Organize Sanayi Bölgemizde Faaliyet gösteren Sanayicilerimiz için, Mardin Artuklu Üniversitesi İş Birliğinin güçlendirilmesi ve Sanayicilerimize nitelikli ara elemanı yetiştirilmesi projesi kapsamında,

Mardin Organize Sanayi Bölgemizde Meslek Yüksekokul kazandırmak için;  Mardin Organize Sanayi Bölgesi içiresinde Mardin Büyükşehir Belediyesine ait olan, Mardin Valimiz / Mardin Büyükşehir  Belediyesi Başkan  V. Sayın Mahmut Demirtaş tarafından ,   Mardin Organize Sanayi Bölgesine Tahsis edilen 15.294,57 m2’lik taşınmaz mal alanında Türkiye Odalar ve Borsalar Birliğimizce, Mardin Organize Sanayi Bölgemizde Meslek Yüksekokulunun bina inşaatının yapılması konusuyla ilgili, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu  ve Millî Eğitim Bakanımız Mahmut Özer ‘e Rapor sundu . Başkan şahin, Birliğimizin vereceği müjdeyle eğitim camiasına bir okul daha kazandırmanın gururunu yaşayacağız. Şimdiden Mardin ilimize hayırlı uğurlu olsun” dedi.

Gerçekleşen törende, şirketlerin, mesleki eğitim merkezlerinden daha fazla yararlanması için Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) ile Milli Eğitim Bakanlığı arasında işbirliği protokolü imzalandı.Şirketlerin, mesleki eğitim merkezlerinden daha fazla yararlanması için Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) ile Milli Eğitim Bakanlığı işbirliği protokolü imzaladı.​

TOBB Konferans Salonu’ndaki Mesleki Eğitim Merkezleri İş Birliği Protokol Töreni’nin açılış konuşmalarını Hisarcıklıoğlu ve Özer yaptı. TOBB Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu, özel sektörün mesleki eğitim merkezlerinden daha çok istifade etmesi gerektiğini belirterek, "Ben bu kapsamda gençlerimizi, mesleki eğitim merkezlerine kayıt olmaya, işverenlerimizi de mesleki eğitim merkezlerinden öğrenci almaya davet ediyorum." dedi.

Hisarcıklıoğlu, törende yaptığı konuşmada, memleketin öncelikli meselesinin eğitim olduğuna inandıklarını söyledi.

TOBB'un eğitim alanında yaptıklarına değinen Hisarcıklıoğlu, "Özel sektör olarak, nitelikli çalışan bulamamaktan, mesleki eğitimin ihtiyaçları karşılamamasından şikayet ediyorduk. Mesleki eğitimde kamu-özel sektör iş birliğini artırmak, özel sektörün rolünü güçlendirmek istiyorduk. Mesleki eğitim, özel sektörün insan kaynağını karşılamada en önemli vasıta olsun istiyorduk. Bu bizim 20 senedir gündemimizde olan bir konuydu. Bakanımız Sayın Mahmut Özer’den bu konuda hem büyük destek hem de önemli icraatlar gördük." diye konuştu.

Hisarcıklıoğlu, mesleki eğitimin, eğitim dünyasında yeniden cazibe merkezi haline geldiğine işaret ederek, Türkiye genelindeki meslek liselerdeki doluluk oranının 2022 LGS'de yüzde 95 olduğunu söyledi.

- Merkezlerdeki her öğrenciye maddi destek veriliyor

Türkiye’nin büyük şirketlerini, meslek liselerinden stajyer öğrenci ve mezun almaya davet eden Hisarcıklıoğlu, şöyle devam etti:

"Bugün burada, mesleki eğitimin yükselen değeri olan mesleki eğitim merkezleri ile oda-borsalarımızın ve üyelerimizin iş birliğini artırmak için yeni bir adım atacağız. Bakanımızın destekleriyle mesleki eğitim merkezlerindeki öğrenci sayımız ciddi oranda arttı. Mesleki eğitim merkezlerini, istihdam ve eğitimde olmayan gençlerimiz için bir fırsat olarak görüyoruz. Mesleki eğitim merkezlerindeki öğrenciler için verilen devlet desteği artırıldı ve işverenler üzerindeki yükler kaldırıldı. Devletimiz, mesleki eğitim merkezlerindeki her bir öğrenci için asgari ücretin 3’te 1’i oranında destek veriyor, son sınıfta bu destek asgari ücretin yarısına yükseliyor."

Hisarcıklıoğlu, özel sektörü mesleki eğitim merkezlerinden daha çok istifade etmeye çağırarak, "Ben bu kapsamda gençlerimizi, mesleki eğitim merkezlerine kayıt olmaya, işverenlerimizi de mesleki eğitim merkezlerinden öğrenci almaya davet ediyorum." dedi.

İş birliği protokolü, mesleki eğitim merkezleri ile TOBB'a bağlı oda-borsaların eşleştirilmesini, söz konusu merkezlerindeki öğrenci sayısının artırılmasını, oda-borsa üyesi şirketlerin bu merkezlerden daha fazla öğrenci almasını öngörüyor.

- Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer

Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer ise, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) ile yapılan iş birliği sayesinde ülkenin ihtiyaç duyduğu insan kaynağını yetiştirmenin yanı sıra genç işsizlik oranının da OECD ortalaması olan yüzde 15'e düşürüleceğini bildirdi.

Bakan Özer törende yaptığı konuşmada, TOBB'un eğitimdeki en büyük paydaşları olduğunu belirterek, mesleki eğitimin ayağa kaldırılmasında ilk hamle olan, "81 ilde 81 Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Projesi"nin de TOBB ile hayata geçirildiğini anımsattı.

Mesleki eğitimde üretim kapasitesinin artırıldığına dikkati çeken Özer, üreterek eğitimin önemini vurguladı. Özer, "Öğrencinin öğrenmesi için gerçek iş ortamında elini üretim bandına koyması, tüm süreçlerde aktif olarak yer alması lazım. Bakanlık olarak 'Biz eğitimi bir kenara bırakalım, üretim yapalım, piyasayla rekabet edelim.' iddiamız yok. Bizim derdimiz üretim kapasitesini eğitim, üretim, istihdam çevrimini güçlendirecek şekilde o zincirin bir halkası olarak inşa etmek." ifadelerini kullandı.

Mesleki eğitim merkezlerine lise diploması imkanı getirildiğini anımsatan Özer, 25 Aralık 2021'de 3308 sayılı Mesleki Eğitim Kanunu'nda yapılan düzenlemeyle hem işveren hem de öğrenciler için cazip bir mekanizmanın oluşturulduğunun altını çizdi. Özer, "Rakamlara yetişemiyoruz. 25 Aralık 2021'de 159 bin olan bu ülkedeki çırak ve kalfa sayısı bugün itibarıyla 600 bin 888'e ulaştı. Yıl sonu itibarıyla hedefimiz 1 milyon gencimizi mesleki eğitim merkezleriyle buluşturmak. Yıllardan beri bizleri rahatsız eden, 'Aradığım çırağı, kalfayı bulamıyorum.' sözünü de tarihin çöplüğüne atabiliriz." diye konuştu.

 


Tarih : 10.08.2022 / Yer : TOBB
Hit : 188