MARDİN BULGURU MARKALAŞIYOR

MARDİN BULGURU MARKALAŞIYOR

Highslide JS

Borsamız tarafından yürütülen, Ticaret Bakanlığı tarafından desteklenen “Mezopotamya Güneşi Mardin Bulguru Yeni Pazarlara Açılıyor” URGE Projesi kapsamında, Yönetim Kurulu Başkanımız Mehmet Şahin Başkanlığında, Borsa Proje Koordinatörümüz Mehmet Uncu, DİKA Mardin Yatırım Destek Ofisi Koordinatörü Fatih Akgül ve Ajans Uzmanları, Mardin Artuklu Üniversitesi İşletme Öğretim Üyesi Ahmet Kayaoğlu, Mardin Bulgurcular Derneği Başkanı Faysal Sun ve Proje Paydaş Bulgur Üreticileri Bir araya gelerek UR-GE projesi ile ilgili ihtiyaç analizi sonrası yol haritası ile yapılacak faaliyetler konusunda sektörel toplantı düzenlendi.

Kızıltepe Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Şahin, Mardin Şehrimizin tarımsal faaliyetlerinin değer bulması için yoğun bir şekilde  çalışmalarını sürdürdüğünü belirterek, Mardin Bulgurun marka değerini ve pazar payını artırma adına yürüttüğümüz UR-GE projesini başarıya taşıma amacıyla bulgur sektörünü bir araya getirdiğini kaydetti. Başkan Şahin Mardin Bulguruna dünyadaki talebin her geçen yıl katlanarak artmasının sektör adına memnuniyet verici bir durum olduğunu sözlerine ekledi.

Proje Koordinatörü Mehmet uncu, Proje Faaliyetleri ile ilgili yaptığı sunumda içinde bulunduğumuz COVİD-19 Pandemi nedeniyle ihtiyaç analizi ile belirlenen hedef Pazar Ülkelerinin geçici bir süre ziyaret edilemeyeceğini ancak; Ticaret Bakanlığı ile yapılan görüşmeler sonucunda E-Fuar, Online B2B görüşmeler ve online Alım heyetleri görüşmeler ile projemizi bulunduğumuz durumu fırsata çevirebiliriz dedi.

Mardin Artuklu Üniversitesi işletme bölümü öğretim Üyesi Ahmet Kayaoğlu, DİKA ile yürütülen Mardin Bulgurunun hedeflenen seviyelere taşımak istediklerini belirterek yapılan çalışmalar hakkında bilgilerime yaptı.

DİKA Mardin Yatırım Destek ofisi Koordinatörü Fatih Akgül ise Dicle Kalkınma Ajansının UR-GE projesine vereceği destek ve ajansın özel sektörel yönelik Belirlemiş olduğu teknik destek programı hakkında bilgilendirme yaparak, tüm paydaşlarının entegre ve tamamlayıcı çalışma yapmalarını hedeflediklerini belirtti.

Bulgur sektörünün talep ve beklentilerinin dile getirildiği toplantıda, borsa sektör temsilcilerine Uluslararası Rekabetçiliğin Geliştirilmesinin Desteklenmesi Projesi kapsamında borsa çalışmaları hakkında bilgiler verildi.


Tarih : 22.10.2020 / Yer : KIZILTEPE TB
Hit : 368